Dentální hygiena

Úvodní dentální hygiena se skladá ze dvou návštěv v rozmězí 14 až 30 dní mezi sebou:
1. Vstupní dentální hygiena (cca 60 min):
- - představení, účel a průběh dentální hygieny
- - příčiny, následky a řešení onemocnění dástí a zubů
- - vyšetření stavu zubů a dásní
- - odstranění zubního kamene
- - vyleštění zubů
- - kalibrace mezizubních kartáčků
- - technika čištění klasickým kartáčkem
- - technika zavádění mezizubních kartáčků
- - dotazy
2. Recall - DH ( cca 30 min)
- - zhodncení stavu zubů a dásní
- - doostraňovanie zubního kamene
- - kontrola a překalibrace mezizubních kartáčků
- - technika čištění SOLO kartáčkem
- - dotazy
dále se pokračuje v nejčastější frekvenci 6 měsíců
Zdravotní pojišťovny umí přispět
Věděli jste, že po tisíciletí příroda stále počítá s tím, že životnost zubů bude okolo 30 let? Nějak stále nepočítá, že se bude o ně člověk starat. Čím lépe se o své zuby stará, tím déle mu dobře slouží.
Proč mám na dentální hygienu docházet?
Zuby si čistí téměř každý, ale i ti nejsvědomitější dělají nevědomky chyby. A je prokázáno, že pouze zlomek onemocnění v dutině ústní se dědí, za většinu si můžeme sami. Dentální hygiena není kosmetická procedura, ale léčebný zákrok. V dutině ústní každého člověka jsou přítomny živé bakterie, které se při špatně prováděném čištění množí, organizují se a tvoří zdraví škodlivý zubní povlak, tedy plak. Zubní plak je následně příčinou nejčastějších onemocnění dutiny ústní - zubního kazu, zánětu dásní (gingivitidy) a zánětu závěsného aparátu zubu (parodontitidy). Každá návštěva dentální hygieny je tedy velice účinná prevence nebo přímo léčba těchto onemocnění.
Pro koho je dentální hygiena určena?
Zubní hygiena je vhodná pro všechny pacienty, kteří si chtějí zachovat vlastní zuby co nejdéle. Velký preventivní význam má motivace a instruktáž pro děti, kdy se dá včas předejít všem problémům se zoubky. Dále je hygiena zásadní v období puberty, kdy má již pacient kompletní stálý chrup a je třeba naučit se o něj pečovat. Při ortodontické léčbě je kontrola hygieny doporučována i čtyřikrát ročně, protože péče o chrup s rovnátky je obtížnější. Pro dospělé pacienty je kromě kontroly domácí hygieny přínosem profesionální vyčištění a vyleštění zubů. Na zubní hygienu by měl pravidelně také docházet každý pacient s dentálními implantáty. Ale i pro pacienty s korunkami, můstky a částečnými snímatelnými náhradami je absolvování návštěvy u hygienistky velkým přínosem.
Co je úkolem dentální hygienistky?
Naše zubní hygienistka/ta důkladným vyšetřením lokalizuje ve Vašich ústech škodlivý plak, teda jinak řečeno najde místa s potenciálním rizikem onemocnění či již vzniklé onemocnění diagnostikuje. Následně chrup profesionálně vyčistí. Důkladně odstraní zubní kámen nad dásní i pod dásní a povlaky. Případné tmavé skvrny (pigmenty) na zubech (způsobené např. kouřením, konzumací kávy či čaje) je možné odstranit pískováním, zuby tak získají světlejší odstín. Následně hygienista/tka zuby vyleští a lokálně ošetří fluoridovým gelem, který má význam v prevenci zubního kazu. A to nejdůležitější nakonec - vysvětlí každému pacientovi zásady správného čištění zubů a vybere mu vhodné pomůcky.
Správnou techniku čištění zubů kartáčkem a mezizubním kartáčkem s Vámi natrénuje přímo ve Vašich ústech. Při návštěvě dentální hygienistky se nemáte čeho bát, veškeré výkony se provádí bezbolestně a precizně s využitím moderních šetrných nástrojů a přístrojů.
Co si mám vzít s sebou?
Na návštěvu dentální hygieny si prosím vezměte pomůcky, které běžně používáte k čištění zubů. Před návštěvou nic nového nekupujte, ale ani nic zatím nevyhazujte. Veškeré pomůcky, které Vám dentální hygienista/tka doporučí, je možné zakoupit přímo v ordinaci.
Jak pískování zubů pomůže vašemu chrupu?
- Jemné částice vás zbaví pigmentových skvrn a nánosů zubního plaku.
- Odstraní usazeniny i ze zubních jamek, rýh a mezizubních prostor.
- Nečistoty zmizí a zubům se navrátí jejich přirozený odstín a lesk.